Annak érdekében, hogy az általunk választott öngondoskodási forma biztosan az elvárt eredményeket hozza, az elérhető hozamok mellett pontosan tisztában kell lennünk azzal is, mekkora költségekkel jár a nyugdíjbiztosítás.

Hosszú távon ugyanis ennek kiemelkedő jelentősége van, hiszen hiába bír magas kamatozással egy befektetés, ha emellett a különféle díjtételei is magasak. A nyugdíjbiztosítás ebből a szempontból is egy kiemelkedő megoldásnak tekinthető, hiszen egyike annak a hazánkban elérhető három, kifejezetten nyugdíjcélú öngondoskodási formának, amit évente maximum 20 százalékos adójóváírással támogat az állam. A Grantis független pénzügyi szakértői többek közt épp emiatt is hangoztatják gyakran, miszerint a biztosítói megoldásnak a legtöbb megtakarítási portfólióban fontos szerepe lehet. Mielőtt azonban szerződnénk, mindenképpen alaposan tanulmányozzuk át a legfontosabb tudnivalókat és konzultáljunk egy specialistával is.

Az öngondoskodási formák jelentősége

Már jó ideje nem az a kérdés, vajon valóban szükség van-e olyan befektetéseket eszközölnünk, amik kifejezetten az időskori anyagi biztonságunk megalapozását célozzák, sokkal inkább az, mely konstrukciókkal érhetjük el a kívánt eredményt. Hazánkban már jó ideje megfigyelhető a fejlett országok többségére jellemző társadalmi probléma, nevezetesen a korfa fokozatos elöregedése. Ez pedig komoly következményekkel jár, hiszen nagy terhet ró a társadalombiztosítási rendszerünkre, ami az egészségügy finanszírozása mellett a nyugellátás folyósításáért is felel. Ez azonban egyre inkább kihívást jelent, hiszen a befizetők száma csökken, míg az eltartottaké évről évre gyarapszik. A nyugdíjbiztosítás, az önkéntes nyugdíjpénztár és a nyugdíj-előtakarékossági számla az egyén szintjén képes megelőzni az ebből fakadó problémákat, ám ehhez minden esetben nagy körültekintéssel kell megtervezni megtakarítási portfóliónkat. Tudniillik egyáltalán nem mindegy, milyen elvárásokat támasztunk, miképp a rendelkezésünkre álló lehetőségeink is alapvetően határozzák meg, melyik konstrukcióval járunk a legjobban. A három támogatott alternatíva közül a biztosítói megoldás a legkülönlegesebb, hiszen tulajdonképpen egy megtakarítási opcióval rendelkező, speciális életbiztosítás. Ennek köszönhetően nem csak befektetési szempontból jelentős, de egyben védelmet is biztosít szeretteink részére, ha velünk véletlenül történne valami. Ugyanakkor mivel ez egy kockázatviselési szolgáltatás is, a járulékos díjak kérdésére mindenképpen nagy figyelmet kell fordítanunk.

Milyen költségekkel jár a nyugdíjbiztosítás?

Elsőként azt fontos tisztázni, hogy a nyugdíjbiztosítás alapvetően egy fejnehéz költségszerkezetű konstrukció, azaz a szolgáltatással kapcsolatos díjak nagy részét az első években fizetjük meg. Ez egyben azt is jelenti, hogy amennyiben már közel járunk a nyugdíjkorhatárhoz, úgy megeshet, hogy nem ez az alternatíva lesz a legmegfelelőbb számunkra. Ahhoz, hogy a nyugdíjbiztosítás költségei az egyes ajánlatok esetében precízen összehasonlíthatók legyenek, a TKM (azaz a teljes költség mutató) vizsgálata feltétlenül szükséges. Ne felejtsük el azonban azt sem, hogy a biztosítók ezt az értéket meghatározott paraméterek alapján (például egy 35 éves biztosítottra, adott futamidőre és befizetésre) kalkulálják ki, így ez valójában inkább csak kiindulási pontnak alkalmazható. Iránymutatásnak tehát tökéletes, ám gyakorta nem a nyugdíjbiztosítás költségei a legfőbb szempont, amely alapján döntenünk kell. Sokkal meghatározóbbak az egyéni elvárásaink, a rendelkezésünkre álló futamidő, no és persze az is, mennyit szeretnénk rendszeresen félretenni. Ez alapján egy független pénzügyi tanácsadó már pontos számításokat végezhet és így biztosan megtalálja a legoptimálisabb alternatívát számunkra. Portfóliónk összeállításánál mindig kérjük ki tehát szakember segítségét.